Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hemofilie

Hemofilie je nemoc, která se projevuje špatnou srážlivostí krve. Projevuje se krvácivostí a sráženinami krve do kloubů a svalů a zraněný člověk, kterému se nedostane rychlé pomoci, vykrvácí. V dnešní době existují preparáty, které srážlivost krve ovlivňují.

Tato nemoc je dědičná a většinou bývají přenášečkami nemoci ženy. Nejznámější přenášečkou této nemoci byla anglická královna Viktorie. Ta předala geny nemoci svému synovi Leopoldovi, vévodovi z Albany, který zemřel v 31 letech na kvácení do mozku a její dcery Alice, vévodkyně Hessenská a Beatrice, princezna Battenberská rozšířily svatbami svých potomků onemocnění do královských rodin Německa, Španělska a Ruska.

Z potomků Viktorie onemocněli hemofilii tři vnuci a čtyři vnučky nemoc roznášely dál. Nejznámější se stal příběh ruského careviče Alexeje, který trpěl těžkým onemocněním a žil téměř ve skleníkovém prostředí. Před druhou světovou válkou zemřeli také dva pravnuci, španělští princové. Alfons Battenberský narazil v 31 letech autem do stromu a zemřel na vnitřní vykvácení a jeho bratr Gonzalo Battenberský zemřel v 19 letech také po automobilové nehodě.

 

Fotografie